ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ - ΜΟΥΣΙΚΕΣ- ΑΛΛΕΣ

MAΗΣ

Τετάρτη 9 Μαΐου 2012 - Επίσκεψη συγγραφέα-εικονογράφου

ανδρικοπουλος 2Στα πλαίσια του προγράμματος «Συγγραφείς στα Σχολεία» του ΕΚΕΒΙ (Εθνικό Κέντρο Βιβλίου), ο εικονογράφος-συγγραφέας Νικόλας Ανδρικόπουλος επισκέφτηκε την  το  σχολείο μας.ανδικοπουλος 1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης, στο χώρο της Βιβλιοθήκης, υπέβαλαν στον εικονογράφο ερωτήματα που επεξεργάστηκαν και παρήγαγαν αφού διάβασαν αρκετά από τα βιβλία που εικονογράφησε.
Στη συνέχεια, ο εικονογράφος μαζί με τα παιδιά έκανε προσεγγίσεις στις εικονογραφήσεις του.
Τα παιδιά της Γ1 τάξης παρουσίασαν το βιβλίο του συγγραφέα «Το παράπονο της Μάγισσας» και δραματοποίησαν ένα μέρος του.
Τα παιδιά της Β2 τάξης παρουσίασαν και ανέλυσαν το περιεχόμενο του βιβλίου  «Παιχνίδια και ψιλικά» και τραγούδησαν ένα αντιπολεμικό τραγούδι που σχετιζόταν με το βιβλίο.
Παράλληλα, τα παιδιά των Δ1 και Γ2 τάξεων παρουσίασαν τις προσεγγίσεις  στα βιβλία: « Αν τα` αγαπάς ξανάρχονται» της Βασιλικής Νευροκοπλή και «Η Σεμέλη διώχνει το νέφος» του Χρήστου Μπουλώτη, με εικονογράφηση πάντα του Νικόλα Ανδρικόπουλου.

Πέμπτη, 8/5/2012 -Ημέρα Αλληλεγγύης μεταξύ των Γενεών

καπη 1Το 2012 έχει ανακηρυχτεί Ευρωπαϊκό Έτος για την Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών. Ενόψει  της Ευρωπαϊκής Ημέρας για την Αλληλεγγύης μεταξύ των Γενεών διορκαπη 2γανώθηκε στο Σχολείο μας  συνάντηση  των μαθητών-ομάδας ηλικιωμένων συμπολιτών μας του ΚΑΠΗ  Έδεσσας. Στα πλαίσια αυτής της εκδήλωσης οι μεγαλύτεροι μετέδωσαν στα παιδιά τις δικές τους παιδικές εμπειρίες, τραγούδησαν, χόρεψαν και έπαιξαν  παιχνίδια της εποχής τους μαζί με τα παιδιά.

Μάρτιος
  •     «ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ»   αναποδο παραμυθι

"Το ανάποδο παραμύθι" της Κοκκινοσκουφίτσας, διασκεύασαν οι ίδιοι οι μαθητές της Δ1    στα πλαίσια της παραγωγής λόγου στο μάθημα της "Γλώσσας".  Στη συνέχεια δραματοποιήθηκε με την βοήθεια της δασκάλας τους κ. Κουρκούτη  και της εκπαιδευτικού θεατρικής αγωγής του σχολείου κ. Λιάπτση.

κοκκινοσκου

Το αποτέλεσμα παρουσιάστηκε  την Τρίτη 27 Μαρτίου 2012 (Παγκόσμια ημέρα θεάτρου)  στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

•   Δείγμα από το  Project της Ε2 "Ευρώπη-Η μουσική γειτονιά μας"

kalinifta.wmv

2011

Οι μαθητές του Στ2 του 6ου Δημοτικού σχολείου Έδεσσας παρουσίασαν στην αίθουσα  Μ. Αλέξανδρος τον Ιούνιο του 2011 μαύρο θέατρο με τίτλο  «Μικρά θαύματα».
    Τους μαθητές συντόνισε ο δάσκαλος τους  Θοδωρής  Παπαϊωάννου.

Δείτε  δείγματα παρακάτω:

1.  Θεατρικές παραστάσεις από την ΣΤ2 και τον δάσκαλό τους

Γκουγκούδη Ιωάννη

·       "Ο Καραγκιόζης φούρναρης"                                      "Ο σκηνοθέτης"

σκηνοθετης                      Φουρναρης

2. Αποχαιρετιστήρια παράσταση από τις

ΣΤ1 & ΣΤ2 με κείμενα και μουσικές  του κόσμου

και συντονιστές τους:

• αποχαιρετησρτηριαΓκουγκούδη Γιάννη,

• Χρυσοχοϊδη Γιάννη και

• Κουρκούτη Ζωή

"ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ "της Ξένιας Καλογεροπούλου
( Συμμετοχή στην 3η Θεατρική  Συνάντηση Σχολείων και Νηπιαγωγείων στην Έδεσσα)
Η Θεατρική Ομάδα διοργανώθηκε από τους: Δελημπανίδου Γεωργία, Ράπτης Γεώργιος και Φολοπούλου Μανίνα.
Στο έργο συμμετείχαν παίζοντας δύο βασικούς ρόλους  οι εκπαιδευτικοί: Λιάζος Παύλος και Τσιάτσιας Κώστας.
  Σκηνές από τη θεατρική παράσταση 'ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ'

Ο Οδυσσεβάχ και   οι σύντροφοί του   Στο νησί της μάγισσας Κιρκίλας
  004$004.jpg            004$007.jpg

• 2001