Η  ΕΛΙΖΑ

Στις 20 Μαρτίου  2006   παρακολουθήσαμε μια θεατρική παράσταση από  το  εφηβικό τμήμα  του Εδεσσαϊκού Θεάτρου.  Ήταν  μια  ιδανική ευκαιρία  να δούμε από κοντά να παίζουνε   παιδιά  της  πόλης μας. Ξεκινήσαμε  από  το  σχολείο  μας  κατά  τις  8:30 η ώρα.  Το  έργο  που  θα  βλέπαμε  θα παρουσιαζόταν στη  αίθουσα εκδηλώσεων  της Νομαρχίας , ένα  κτίριο πολύ κοντά στο  σχολείο  μας. Η παράσταση ξεκίνησε με καθυστέρηση  δέκα  λεπτών. Εμείς  όμως γεμάτοι  αγωνία , περιμέναμε. Η υπόθεση  της παράστασης ήταν πολύ ωραία. Ήταν μια φορά ένα ζευγάρι που αγαπιόταν πάρα πολύ. Το κορίτσι δούλευε σ’ένα  καφενείο  όπου εκεί δεν της φέρονταν και τόσο  καλά. Το αγόρι είχε  σχέση με τη θάλασσα και τα καράβια. Μια  μέρα της είπε πως  πρέπει  να  φύγει για την Αμερική και  ότι θα  λείψει για  αρκετό  καιρό. Πριν φύγει  της  άφησε  λίγα  λεφτά  για  να  ανοίξει  ένα  δικό της καφενείο. Η κοπέλα, η Ελίζα, του έδωσε  να  φοράει  ένα  σκουφί κι  ένα  δαχτυλίδι κι αυτός , ο Πάτρικ, της υποσχέθηκε  να  τα  φοράει για  πάντα. Έτσι  έφυγε  για  ταξίδι. Η Ελίζα  ανησύχησε που  έλειπε  για πολύ καιρό ο Πάτρικ κι έτσι πήρε  ένα  πλοίο , τους τρεις φίλους της μούτσους,  αρκετό φαγητό  και  ξεκίνησε για να τον  βρει. Έπειτα  από  πολύ καιρό  και  περιπέτειες  τον  βρήκε  και  ζήσαν  ευτυχισμένοι.

Το  έργο άρεσε  σε  όλους, παιδιά  και  δασκάλους  και  συγχαίρουμε  θερμά  τους  συντελεστές  του έργο. Ελπίζουμε  να  πάμε  να  παρακολουθήσουμε  κι  άλλες  παραστάσεις  είτε  αυτές  γίνονται στην  πόλη  μας  είτε  σε  άλλα  μέρη.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ:

Σκηνοθεσία: Ηρώ Γεωργίου