Την  Παρασκευή  24  Μαρτίου παρακολουθήσαμε  μια  εκδήλωση  που ετοίμασαν τα παιδιά της  ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με την ευκαιρία της Επανάστασης του 1821. Η εκδήλωση περιείχε θεατρικά, ποιήματα και τραγούδια. Μας είπαν  πως οι Τούρκοι έκλεβαν βρέφη από τις μάνες και τα έκαναν Γενίτσαρους. Δηλαδή τους εκπαίδευαν να ξεχάσουν την πατρίδα τους και τους γονείς τους. Επίσης μας έδειξαν  με ένα θεατρικό δρώμενο πως το βράδυ, τα παιδιά πήγαιναν στο κρυφό σχολείο και πως οι Σουλιώτισσες έπεσαν από το Σούλι. Ακόμα μας είπαν για τη μάχη στο  Μεσολόγγι και για τον Ρήγα Φεραίο. Οι μαθητές κατάφεραν να κερδίσουν το ενδιαφέρον του κοινού. Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε  την κυρία Θεοδώρα Παπαδοπούλου και τον κύριο Φώτη Μητσόπουλο  καθώς και τους μαθητές της ΣΤ1΄ και  ΣΤ2΄ για όλη αυτή την υπέροχη και δύσκολη δουλειά.

Οι μικροί δημοσιογράφοι της Δ1΄