Iστορικό δημιουργίας και λειτουργίας

Η ιστορία λειτουργίας της σχολικής βιβλιοθήκης ξεκινάει από το Νοέμβριο του 2001.Αφού έγινε μια σχετική καταγραφή των υπαρχόντων και σε καλή κατάσταση βιβλίων (περίπου 90),αυτά τοποθετήθηκαν σε μεταλλικό φοριαμό με τζάμι. Ορίστηκαν μαθητές υπεύθυνοι και παρατηρήθηκε στη διάρκεια της σχ. χρονιάς (2001-2002) μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές.

ΒΙΒΛΙΟ 2

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2003-2004 η βιβλιοθήκη «μετακόμισε» σε ξεχωριστή κεντρική αίθουσα 35τ.μ.  και άμεσα προσβάσιμη στο ισόγειο του κτιρίου. Η αίθουσα έγινε χρωματιστή και καλαίσθητη και εξοπλίστηκε  με βιβλιοστάσια, καρεκλάκια και τραπέζι για Αναγνωστήριο.

Έγινε ταξινόμησή του υλικού  από την αρχή σύμφωνα με διεθνείς κανόνες (σύστημα Δεκαδικής Ταξινόμησης Dewey) από τον υπεύθυνο δάσκαλο πτυχιούχο της Σχολής Βιβλιοθηκονομίας του Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης κ. Παύλο Λιάζο. ΒΙΒΛΙΟ 2

Από τότε λειτουργεί πλέον συνεχώς μέχρι σήμερα το 2011, ομορφαίνοντας ως «πνευματικό στολίδι» τη σχολική μονάδα.Ο χαρακτήρας της λειτουργίας της είναι κυρίως δανειστικός. Η μέση καταγεγραμμένη κατά σχολική χρονιά κίνηση τεκμηρίων ανέρχεται σε τετρακόσιες πενήντα (450) σε σύνολο εκατόν ογδόντα (180) κατά μέσο όρο μαθητών. Κάθε χρονιά επιλέγονται-ύστερα από δική τους προτίμηση- μαθήτριες και μαθητές ως υπεύθυνοι Βιβλιοθήκης. Εκπαιδεύονται στη λειτουργία της και συνεργάζονται με τον υπεύθυνο δάσκαλο.

Σε ενδιάμεσα διαστήματα έγιναν και γίνονται διάφορες εκδηλώσεις που κύριο στόχο είχαν την προβολή της  βιβλιοθήκης, ως φορέα πολιτισμού και καλλιέργειας της αγάπης για το βιβλίο. Έγιναν εννέα Εκθέσεις Παιδικού Βιβλίου δια των οποίων εμπλουτίστηκε η Συλλογή της Βιβλιοθήκης και  μία έκθεση χριστουγεννιάτικου βιβλίου. Έτσι «ήρθαν» κι άλλα βιβλία στη Συλλογή.

Ακόμη προσκλήθηκε και ανταποκρίθηκε η συγγραφέας κ. Θέτη Χορτιάτη, προς τιμή της οποίας διεξήχθησαν διάφορες και ανάλογες εκδηλώσεις. Επίσης, οργανώθηκαν  και έγιναν με επιτυχία τρεις ενδοσχολικοί αγώνες σκάκι, για τους οποίους οι συμμετέχοντες μαθητές εκφράστηκαν πολύ θετικά.

Σήμερα, η σχολική βιβλιοθήκη αριθμεί περί τα 1.889 βιβλία, με προοπτική να αυξηθούν προς όφελος των παιδιών.

001$006.gif