6ο Δημοτικό Σχολείο Έδεσσας

Δασκάλα: Τσάνη Παρασκευή

Σχεδιασμός  Εργασίας

1.    Επιλογή του θέματος

Στις ώρες της ευέλικτης ζώνης, μετά από συζήτηση, οι μαθητές πρότειναν πολλά θέματα. Με ψηφοφορία επέλεξαν το θέμα: «Τα ζώα της θάλασσας».Έγινε ο σχεδιασμός της εργασίας. Συγκεντρώθηκε το απαραίτητο υλικό και ακολούθησαν οι δραστηριότητες.

2.    Ορισμός των στόχων

Οι στόχοι που ορίστηκαν έπειτα από συζήτηση είναι οι παρακάτω:

Ø    Να γνωρίσουμε ποια είναι τα ζώα της θάλασσας , τι τρώνε, πώς κινούνται, πώς πολλαπλασιάζονται, πώς αναπνέουν.

Ø    Να ευαισθητοποιηθούμε σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και να γνωρίσουμε ποια ζώα της θάλασσας κινδυνεύουν με εξαφάνιση.

Ø    Να Εκτιμήσουμε τη διατροφική αξία των ψαριών.
Για να πετύχουμε τους στόχους μας:

Ø    Θα συγκεντρώσουμε πηγές από όπου θα αντλήσουμε πληροφορίες σχετικές με το θέμα μας.( βιβλία, περιοδικά, εικόνες, παραμύθια, βιντεοταινίες κ. τ. λ.)

Ø    Θα γράψουμε κείμενα για ψάρια.

Ø    Θα κάνουμε χειροτεχνήματα και ζωγραφιές.

Ø    Θα κάνουμε μια συλλογή από κοχύλια και άλλα θαλασσινά.

Ø    Θα επισκεφτούμε τον Ιχθυογεννητικό Σταθμό, τα Ενυδρεία της πόλης μας και την Ιχθυαγορά.
Η τάξη θα εργαστεί σαν ομάδα.

3.    Διεξαγωγή δραστηριοτήτων

Στις ώρες της ευέλικτης ζώνης θα ακολουθήσουμε τα στάδια της εργασίας μας όπως τα σχεδιάσαμε. Από τις διάφορες πηγές θα βρούμε τις πληροφορίες που θέλουμε και θα τις καταγράψουμε. Θα φωτοτυπήσουμε εικόνες και μαζί με άλλες που θα ζωγραφίσουμε θα κάνουμε χειροτεχνικές συνθέσεις. Θα καταγράψουμε ονόματα ζώων της θάλασσας και θα τα ταξινομήσουμε σε οικογένειες. Θα μάθουμε τραγούδια  και ποιήματα για ζώα της θάλασσας. Θα γίνουν οι επισκέψεις που προγραμματίσαμε.

Όλες οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν από τις αρχές Οκτωβρίου ως τις αρχές Δεκεμβρίου.

Το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου θα ελέγξουμε την πορεία της εργασίας μας, για να δούμε τι πραγματοποιήσαμε και τι απομένει να κάνουμε. Αν στην πορεία προκύψουν νέα στοιχεία, θα προχωρήσουμε στην αναγκαία τροποποίηση του σχεδίου εργασίας.

4.    Περάτωση του σχεδίου εργασίας

Στη φάση αυτή θα κάνουμε ανασκόπηση των δράσεών μας και θα συστηματοποιήσουμε τα προϊόντα της έρευνάς μας. Θα συγκεντρώσουμε το υλικό μας και θα συνθέσουμε το έντυπο της Τάξης μας . Θα οργανώσουμε την παρουσίαση της εργασίας μας, θα διανείμουμε τους ρόλους και θα κάνουμε τις απαραίτητες πρόβες. Τέλος θα παρουσιάσουμε το πρόγραμμά μας στους γονείς. Η παρουσίαση θα γίνει στα μέσα Δεκεμβρίου.

5.    Αξιολόγηση

Θα αξιολογήσουμε τα αποτελέσματα σε σχέση με τους στόχους που θέσαμε. Θα εντοπίσουμε δυσκολίες, λάθη και παραλήψεις ώστε να τα αξιοποιήσουμε στο επόμενο πρόγραμμά μας.