6Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ

ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΘΕΤΗ ΧΟΡΤΙΑΤΗ

ΣΚΟΠΟΣ-ΣΤΟΧΟΙ

Η εργασία αυτή προγραμματίστηκε στις αρχές Ιανουαρίου, όταν το σχολείο μας αποφάσισε να προσκαλέσει τη συγγραφέα Θέτη Χορτιάτη στην εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα του παιδικού βιβλίου.

Οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν στις ώρες της  ευέλικτης ζώνης. Επιλέχτηκαν μερικά ποιήματα από τις συλλογές ποιημάτων της Θέτης Χορτιάτη.

Τα ποιήματα που επιλέχτηκαν είναι τα εξής: «Η μηλίτσα»,

«Τα  φύλλα», «Το σύμπαν παίζει γύρω-γύρω όλοι», «Το φεγγαράκι γλειφιτζούρι», «Άστρο τρελό πεφτάστερο», «Η γοργόνα με τον ήλιο», « Ο κυρ- ήλιος ο ψαράς»,

« οχταποδόσφαιρο», ποίημα από το διήγημα « Ο δάσκαλος με το βιολί και το αστέρι»

Διατέθηκε ένα δίωρο ευέλικτης ζώνης για κάθε ποίημα και μερικές ώρες Τεχνικών για την εικαστική έκφραση του περιεχομένου των ποιημάτων.

Σκοπός της εργασίας ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με την ποίηση της Θέτης Χορτιάτη. Να γνωρίσουν μέσα από τα συγκεκριμένα ποιήματα μια ποίηση χαρούμενη, γεμάτη λογοπαίγνια, πλημμυρισμένη από το φως του ήλιου, των άστρων , του φεγγαριού, κυριαρχημένη από μια αίσθηση χαράς για τα πράγματα που μας περιβάλλουν.

Επιμέρους στόχοι ήταν η παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου(ποιητικού και πεζού), η ανάπτυξη της φαντασίας των παιδιών και η εικαστική έκφραση.

Ένα δείγμα της εργασίας θα παρουσιαστεί στην εκδήλωση του σχολείου που θα γίνει στις 30 Μαρτίου 2004.

Ø   Προσέγγιση των ποιημάτων-Τεχνική των πολλαπλών αναγνώσεων

Ø   Επεξεργασία των ποιημάτων_ Γλωσσική και πραγματολογική

Ø   Λέξεις- Κλειδιά

Ø   Σύνθεση ποιημάτων από τις λέξεις  - κλειδιά